Autor:
Eesti Teadusagentuur

Õpilaste teadustööde riikliku konkursi kosmosealase uurimistöö eripreemiad pälvisid Miia-Mai Mäe ja Laur Matthias Matzen

 

10. aprillil 2024 selgusid õpilaste teadustööde riikliku konkursi laureaadid. 23. korda toimunud konkursile esitati Eesti Teadusagentuuri andmetel rekordarv uurimusi.

Tartu Observatoorium andis välja kaks eripreemiat kosmosealaste uurimistööde eest.

Eripreemiad pälvisid Miia-Mai Mäe Gustav Adolfi Gümnaasiumist tööga „Kosmoseõigus ja Eesti kosmoseseadus“ ja Laur Matthias Matzen Tallinna Reaalkoolist tööga „Muutlikkuse otsimine planeeditekke kettalt tähele langeva aine koostises tähe HD 100546 näitel“. Miia-Mai juhendaja oli Katrin Rohumaa ning Laur Matthiase juhendajad olid Mihkel Kama ja Toomas Reimann.

„Miia-Mai Mäe teadustöö on kirjutatud väga aktuaalsel teemal. Just praegu on Eesti kosmoseseadus saamas viimast lihvi. Eesti kosmoseettevõtlus on arenemas kiirel sammul ning seetõttu on vaja reguleerida, millised objektid jõuavad kosmosesse“ tunnustas Tartu observatooriumi külastuskeskuse juhataja Heli Lätt valitud teemat.

Laur Matthias Matzeni töö paistis silma tulemuste kõrgetasemelise analüüsiga. „Õpilane analüüsis oma töös konkreetselt ühe noore tähe planeeditekke ketta koostist ja selle ajalist muutust, kasutades selleks Euroopa Lõunaobservatooriumi andmeid“ kiitis Lätt noore teadlase töö põhjalikkust.

Algkoolide uurimistööde konkursi eripreemiaga tunnustati uurimusi Kuu kraatritest ja elu võimalikkusest Veenusel

ESERO Eesti andis algkoolide uurimistööde konkursil välja samuti kaks eripreemiat.

ESERO Eesti eripreemiad said Tartu Hansa Kooli 2. klassi õpilane Jaan Liira töö „Kuu kraatrid“ eest ja Ülenurme Gümnaasiumi 2. klassi õpilane Mattias Kivisoo töö „Elu Veenusel – kas võimalik?“ eest. Edukate õpilaste juhendajad olid vastavalt Kädi Krillo ja Jaan Liira ning Marilin Tammeorg.

Kokkuvõtteid riiklikul konkursil osalenud õpilaste töödest saab lugeda teaduskonkursi kogumikust.

Õpilaste teadusfestival toimus 9.-10. aprillil AHHAA Teaduskeskuses.

Kahe päeva jooksul sai tutvuda õpilaste posterettekannetega, vaadata teadusetendusi ja kuulata põnevat lavaprogrammi. Teaduse populariseerimise alal tutvustasid teaduse ja inseneeriaga seotud asutused kaasahaaravalt oma valdkonda. Inspiratsiooni jagus nii õpilastele kui õpetajatele.

Observatoorium ja ESERO Eesti tutvustasid festivalialal Kuu asustamisega seotud teaduse ja tehnoloogia väljakutseid. Selleks puhuks kujundati Ahhaa keskusesse Kuu uurimisjaam, kus sai mängida, nuputada ja katsetada.

Soovime noortele teadlastele jätkuvat uudishimu ja ootame Teid Tõraverre külla!

 

Image
Tartu observatooriumi eripreemia pälvisid Miia-Mai Mäe ja Laur Matthias Matzen. Preemiad andis üle Tartu observatooriumi külastuskeskuse juhataja Heli Lätt.
Image
2024. aasta õpilaste teadustööde riikliku konkursi laureaadid
TÜ vaimse tervise konverents „Tööheaolu – mis ja kelle asi?“

Vaimse tervise konverentsil kõneldi tööheaolust

Barlova teadusõhtu

Barlova teadusõhtul räägivad NASA teadlased eksoplaneetide murrangulistest avastustest

Õppematerjalide tutvustamine haridustöötajatele Rakveres

Valminud on teaduspõhised materjalid kliimamuutustega seotud õppetegevuseks eri haridusastmetel